fbpx

İnternet; insan yaşamını son dönemde etkileyen ve insan yaşamından etkilenen teknolojik araçların en önemlilerinden bir tanesidir. İnsanları birbirleriyle ve dünyayla bağlayan internetin kullanılmasına imkân tanıyan temel argüman ise web sitesidir. Web sitesi tasarımları bu argümanlarla alakalı en dikkat çekici detaydır.

Bir ev, araba veya hizmet alırken insanları ilk etapta etkileyecek olan şey dış görüntüdür. İnsan zihninde ilk izlenimin karar verme aşamasına ciddi manada etki ediyor olması web sitelerinin de görsel açıdan iyi tasarlanmış olması gerekir. Web sitesi tasarımları sadece görsel anlamda bir unsur olmasa da web tasarımı dendiğinde insan zihninde oluşan şey görsellik olur. Peki, web tasarımları görselliğin yanında neleri kapsar?

Web Tasarımları ve Kullanılan Unsurlar

Web tasarımı bir internet sitesinin belirli parçaları bir araya getirmesi ile oluşan bütündür. Bu bütünün tamamen başarılı olmasında takım oyuncusu olarak ifade edebileceğimiz her unsurun tam anlamıyla görevini yerine getirebiliyor olması gerekir. Aksi takdirde web sayfasında bir eksiklik meydana gelir ve tasarım ne kadar iyi olursa olsun web sitenizde problemler ortaya çıkar. Web sitenizde bir eksiklik olmaması adına yapmanız gerekenleri aşağıda sizler için sıralıyoruz!

Düzen: Düzen sadece web sayfasında değil insan yaşamının hemen her anında olması gereken unsurlardan bir tanesidir. Web sitenizin düzenli ve intizamlı olması kullanıcıların sayfaya olan bakış açısını etkileyeceği gibi insanların gözlerini de yormadan kaliteli bir deneyim sağlar. Düzen demek çoğu insan için sadelik anlamına gelse de aslında düzenli olmak sadelik anlamına gelmez. Pek çok argümanı bir arada kullanarak web sitenizin düzenli ve tasarımı ile ön plana çıkan bir şekilde ortaya konmasını sağlayabilirsiniz.

Renkler: Web tasarımda renklerin öneminden bahsetmemek elbette olmaz. Renklerin soft ve uyumlu bir şekilde tercih edilmesi web sayfanıza gelen kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasına ve gözlerinin yorulmamasına katkı sağlar. Web sitesi tasarımlarından renklerin tercihi esnasında logo, amblem ve kurumunuzla alakalı renkleri tercih etmeyi asla ihmal etmemeniz gerekir. Aksi durumlarda renk uyumsuzluğu başınıza felaketler açabilir.

Grafikler: Grafik tasarım web sitesi tasarımlarının belki de en önemli detayıdır. Bu nedenle grafik tasarımların ve tercih edilen fotoğrafların boyutuyla kalitesinin iyi olması gerekir. Kalitenin yanı sıra fotoğrafların iyi bir şekilde optimize edilmesi gerekir. Zira web sitelerinin yüklenme hızını doğrudan doğruya etkileyen grafik tasarım iyi bir şekilde seçilmediğinde kullanıcıların deneyiminde düşüşe neden olur.

Font/Yazı Karakteri: Web sitenizde okunabilir ve tasarımla uyumlu bir şekilde olacak fontlar kullanmanız hem tasarımı hem de kullanışlılığı iyileştirir. Zira kullanıcıların web sayfasındaki yazıları okuyamaması hemen çıkma oranı ve sayfada kalma süresini etkiler. Web sitenizde doğru ve karmaşık olmayan fontlar kullanarak web tasarımları konusunda ön plana çıkın.

İçerik: Web tasarımlarla çok ilgili gibi gözükmese de doğru ve kaliteli içerikler de web tasarımlarını etkileyebilecek unsurlardandır. Bu nedenle doğru bir içerikle tasarım konusunda sayfanızda harikalar yaratabilirsiniz.

Web Tasarımları ile Fark Yaratın!

Web sitenizde doğru tasarımlarla harikalar yaratmak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek web tasarımı hizmeti almak istediğinizi belirtebilirsiniz. Web tasarımlarında hata yapmamak adına elimizden gelen çabayı gösterirken aynı zamanda mobil uyumlu web sitesi ve web sitesi ile alakalı diğer pek çok optimizasyonu sizler için gerçekleştiriyoruz. Web ile alakalı her konuda bizden destek almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle iletişime geçtikten sonra size fark yaratacak hizmetlerimiz ile yardımcı olacağız!

Yorum Yap

× Whatsapptan İletişime Geçmek İçin Tıklayınız